Що таке хіміотерапія?

На сьогоднішній день одним із найбільш надійних методів лікування онкологічних захворювань є хіміотерапія. Наприклад, на початкових стадіях хіміотерапія разом з оперативним втручанням може допомогти повністю позбутися захворювання.
Простими словами, хіміотерапія - це застосування таких лікарських препаратів, які здатні проникати в клітини злоякісної пухлини і руйнувати їх.
Хіміотерапія завжди ретельно планується та призначається індивідуально з урахуванням:
- типу та локалізаціїї (розміщенню) пухлини;
- віку пацієнта;
- стадії захворювання;
- чи отримував пацієнт хіміотерапію раніше;
- наявності у пацієнта супутніх захворюваннь;
- реакції пацієнта на призначені препарати;
- загального стан здоров’я пацієнта.
Протокол терапії (індивідуальна програма лікування пацієнта), яка складена на основі вищеперерахованих факторів, містить:
- комбінацію препаратів
- дозування (чітко розраховується хіміотерапевтом)
- кількість циклів «хімії» (циклом хіміотерапії вважають серію сеансів між перервами у лікуванні хіміопрепаратами)
- перерви між циклами (завжди враховуються індивідуальні реакції пацієнта на лікування та побічні явища).
Види хіміотерапії при онкології
Хіміотерапевти виділяють три основні види хіміотерапевтичного лікування:
- ад’ювантна хіміотерапія;
- неоад’ювантна хіміотерапія;
- підтримуюча хіміотерапія.
Кожен вид має свою мету та задачу. Так, ад’ювантна хіміотерапія рекомендована пацієнтам, яким було проведено оперативне втручання з метою видалення новоутворення. Завдання такого типу терапії полягає в зниженні ризиків прогресування хвороби – попередженню появі метастазів та запобігання рецидиву захворювання.
Крім цього, пацієнтам досить часто призначається неоад’ювантна хіміотерапія при онкології, яка проводиться перед хірургічним лікування (перед операцією). Мета проведення такої «хімії» у зменшенні розмірів пухлини та виявлення чутливості злоякісних клітин до хіміопрепаратів, які потім будуть вже ефективно використовуватись у післяопераційному періоді (після проведення операції).
Також існує підтримуюча хіміотерапія, яка призначається у якості підтримуючої терапії хворим з поширеними стадіями онкологічного процесу. В такому випадку вплив «хімії» полягає в уповільненні поширенні пухлини на сусідні органи та тканини, зниженні больового синдрому та максимальному покращенню якості життя пацієнта.
Яким чином проводиться хіміотерапія?
Хіміопрепарати можуть вводитись до організму такими шляхами:
- Внутрішньовенно – найбільш поширений метод – та найпрогресивніший шлях введення препаратів за допомогою венозного порту (Ви можете проконсультуватися у наших менеджерів щодо придбання порту та витратних матеріалів до нього (Ви можете проконсультуватися у наших менеджерів щодо придбання порту та витратних матеріалів до нього (голок Хубера), а також щодо особливостей обслуговування венозного порту). Порт-система має ряд переваг: повністю розташована під шкірою – низький ризик інфікування, безболісність процедури «проколу вени», постійний та, за необхідністю, швидкий венозний доступ, уникнення місцевих ускладнень, пов’язаних з флебітом при використання для «хіміії» вен на руках.
- Перорально (через рот у формі таблеток) – зазвичай препарати призначаються тривалими курсами на постійній основі;
- Ізольоване внутрішньоартеріальне/порожнинне/інтратекальне введення (використовується при певних видах раку, досить нечасто).
Кожний препарат призначається у відповідності до інструкцій, деякі препарати потребують перед застосуванням певної підготовки для пацієнта (наприклад для усунення побічних ефектів від «хімії»).
Зараз завдяки розвитку сучасної медицини у пацієнтів є можливість приймати хіміотерапію як в умовах стаціонару так і амбулаторно. Навіть з урахування того, що більшість препаратів застосовується внутрішньовенно, завдяки використанню венозних портів та помп для хіміотерапії пацієнт може вести цілком активний спосіб життя та не бути прикованим до ліжкам впродовж «хімії».
Основні побічні явища
Швидкий розвиток хіміотерапії приводить до появи нових препаратів, надсучасних схем лікування, які призначені максимально знизити побічні явища від хіміотерапії, але повністю усунути або передбачити всі ці реакції організму є неможливим. Але у випадку, коли хіміотерапія є єдиним правильним та ефективним методом лікування лікарю та пацієнту треба об’єднати зусилля на шляху до перемоги над хворобою.
Є три основні групи побічних явищ, що виникають під час «хімії»:
- Реакції на введення препарату, вони розвиваються безпосередньо під час введення препарату: тошнота, рвота, головний біль, індивідуальні алергічні реакції;
- Віддалені реакції, вони можуть виникнути під час проходження циклу (курсу) хіміотерапії: порушення з боку органів шлунково-кошкового тракту, проблеми з кровотворенням, неврологічні та психологічні порушення;
- Піздні ускладнення, зазвичай виникають після закінчення лікування: тяжкі порушення кровотворення, збій у роботі ендокринних органів.
Можливо, для подолання побічних явищ будуть необхідні консультації вузьких спеціалістів (гастроентеролога, гематолога, ендокринолога), а в деяких випадках ситуація потребує госпіталізації та проведення стаціонарного лікування. Досвідчені хіміотерапевти паралельно завжди призначають препарати, які зменшують кількість та частоту проявів побічних реакцій організму на «хімію». Саме тому таким важливим є контакт лікаря та пацієнта, відвертість, поінформованість лікаря щодо стану здоров’я пацієнта, побічних реакцій на лікування для можливого коригування лікування. Звичайно в цьому лікарям на всіх етапах лікування допомагають сучасні методи спостереження за станом пацієнтів: проведення лабораторних досліджень, сканування методами діагностичної візуалізації (радіографія, сцинтиграфія, МРТ, КТ та інші).
Найбільш поширеними побічними ефектами від хіміотерапії є нудота та блювання, але на щастя за останні роки кількість високоефективних протиблювотних препаратів майже вирішили цю проблему. Гарні результати при побічних явищах також дає дієта, рекомендовано вживати чай з імбиром, легка їжа, соки при нудоті, виключення молочних продуктів, кави та капусти у разі виникнення діареї. При запорі лікарі радять додати до раціону фрукти, овочі, цільнозерновий хліб.
Слід окремо відмітити, що хіміопрепарати підвищують чутливість шкіри до сонячного світла, треба про це пам’ятати та використовувати сонцезахисні засоби.
Зниження апетиту, стомлюваність та анемія – відомі побічні явища для пацієнтів, які приймають «хімію». Рекомендації тут зрозумілі: дотримуватися режиму сну, більше відпочивати, правильно, калорійно, збалансовано та дрібно харчуватися.
Нерідко у процесі лікування проявляється таке побічне явище як гінгівіт – поява виразок в ротовій порожнині, що супроводжуються больовими проявами. Рекомендовано дотримання гігієни ротової порожнини, використання лише м’якої зубної щітки, а у важких випадках навіть ватних паличок. Також доцільним буде використання знеболюючих спреїв для ротової порожнини, а за призначенням лікаря можливо і протигрибкові спреї.
Щодо фертильності: у жінок настання вагітності у період проходження хіміотерапії є небажаним, так як ці лікарські препарати можуть небажано вплинути на розвиток плода, у чоловіків хіміопрепарати можуть міститися у спермі, тому рекомендовано застосування презервативів під час інтимної близькості.
Одним із найпоширенішим побічних явищ є також випадіння волосся, це пов’язано з тим, що препарати для хіміотерапії пошкоджують волосяні фолікули. Звичайно це є неприємною психологічно ситуацією, вона потребує підтримки та розуміння близьких людей та медичного персоналу клініки. Але цей процес є зворотнім, після закінчення лікування волосся знову відросте, та радуватиме Вас. Найкращим рішенням буде коротко підстрижене волосся та позитивне налаштування на одужання.
Сумісними зусиллями висококвалікованих спеціалістів, у стінах клініки із сучасним обладнанням, відчуваючи постійну любов і турботу близьких – перемога над хворобою гарантована.