Психологічна підтримка

ПСИХОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ У ОНКОХВОРИХ ТА ПРОФЕСІЙНА ПІДТРИМКА ОНКОПАЦІЄНТА
Багато закордонних та українських досліджень свідчать про позитивний вплив психологічних методів терапії на покращення емоційного стану онкохворих пацієнтів та значне покращення якості їх життя. Сенс спеціалізованої психологічної допомоги полягає у забезпеченні емоційної, смислової підтримки пацієнта, формуванні та підтримці мотивації до лікування та одужання, навчанні методикам боротьби зі страхом та стресом, створенні умов для повноцінного психологічного відновлення та покращення загального самопочуття, допомозі у розв’язанні конфліктів та непорозумінь з медичним персоналом. Допомога для членів родин онкохворих в цій кризовій ситуації, яку обумовило онкологічне захворювання. Психоонкологічна допомога направлена на прийняття пацієнтом своєї хвороби, адаптації до неї та виробленню відповідних моделей поведінки.
Американськими вченими проводилось дослідження щодо впливу внутрішніх психологічних резервів на підвищення ефективності лікування раку. В результаті дослідження з’ясувалося, що позитивний емоційний настрій збільшує шанси на одужання при 2-й та 3-й стадії на 55%, при 4-й – на 25%.
Звісно, підтвердження онкологічного діагнозу, госпіталізація до спеціалізованої клініки, власне лікування, вплив на сімейну та професійну сферу є важким стресом для будь-якої людини.
Природньо, як відповідь на стресову ситуацію, у більшості пацієнтів виникають психогенні реакції. На формування цих реакцій впливає відношення пацієнта та його близьких до захворювання.
Ступінь прояву цих реакцій буде залежати від наступних факторів:
- віку, статі;
- особистих якостей, соціального положення;
- своєчасності надання психологічної допомоги;
- гарного контакту з лікарем та медичним персоналом
Виділяють, как правило, декілька етапів з певними клінічними особливостями:
- Діагностичний – етап госпіталізації, один із найскладніших, так як пацієнт вперше стикається з фактором спочатку підозри на онкодіагноз та необхідністю прийняти рішення щодо подальшої діагностики та лікування – важливо в цей період відчувати підтримку близьких, гарний контакт з лікарем-онкологом, який детально пояснює пацієнту як буде проходити лікування, відповідає на питання пацієнта, що його турбують, а також дає рекомендації щодо харчування, способу життя. Важливо на цьому етапі почати працювати з психоонкологом, який працюватиме у тісному контакті з лікарями онкологами та хіміотерапевтами та приймає участь у лікувальному процесі, проводить індивідуальне консультування онкопацієнта.
- Передопераційний етап – на цьому етапі пацієнт часто вже адаптувався до ситуації, частково прийняв її, позитивними моментами слід вважати початок лікування, приклади одужавших пацієнтів, увагу медичного персоналу. Робота психоонколога направлена на зниження напруги пацієнта, рекомендована арт-терапія, а також сучасним методом лікування стає pet-терапія – лікування за допомогою домашніх тварин. Домашні тварини водночас виступають як друзі та як цілителі, що допомагають у складній ситуації, зменшуючи втомлюваність та депресію. Корисним буде прослуховування улюбленої та спеціально підібраної музики, звуків природи для релаксації так звана «Natura Sound Therapy», цей метод покращує сон, знімає напругу, має легкий знеболюючий ефект.
- Післяопераційний етап – на цьому етапі відчутно зменшується напруження пацієнта, зменшується тривожність, важливим для подальшого лікування залишається контакт з психологом та підтримка близьких.
- Етап виписки – деякі пацієнти на цьому етапі відчувають тривогу с приводу того, що вдома вони залишаться без постійного медичного нагляду, психолог на цьому етапі працює як з пацієнтом, так і з родиною, пояснюючи та обґрунтовуючи рішення лікаря-онколога про виписку, виключно задовільним станом пацієнта та спроможністю знаходитись у домашніх умовах. Важлива на цьому етапі підтримка середнього медичного персоналу (медичних сестер), які консультують, а інколи навчають пацієнта та його близьких методам догляду за хворим, відпрацьовують разом ряд маніпуляцій, які буде потрібно виконувати вдома самостійно. Наявність візитівок медичного персоналу також підвищує впевненість пацієнтів у собі, важливою умовою є уточнення часу здійснення дзвінків, щоб уникнути незручних ситуацій.
Медичний психолог/психоонколог/онкопсихолог — обов’язковий член мультидисциплінарної команди лікарів-професіоналів на всіх етапах діагностики, лікування та реабілітації онкохворого.
РЕКОМЕНДАЦІЇ РОДИЧАМ ОНКОПАЦІЕНТІВ
Сьогодні в країнах з розвиненою медициною психоонкологічною допомогою забезпечені на усіх стадіях захворювання не лише пацієнти, а й члени їх родин. Як наслідок, суттєво збільшився відсоток одужавших, збільшилась тривалість життя пацієнтів. Багато клінік в України також вже мають у штаті медичного психолога або психоонколога, який допоможе, проконсультує, порадить як допомогти або впоратись зі своїми страхами, тривогами, навчити підтримувати близьку людину.
Поширеною є думка, що родичі повинні зберігати зовнішній спокій та контролювати емоції для підтримки онкохворого. Але воно хибне, так як сам хворий розуміє неприродність такого стану речей та втрачає довіру до близьких йому людей. Підтримка рідних має бути ненав’язливою, спокійною, та ґрунтуватися на вірі у його повне одужання. Безцінним буде переключення уваги хворого та його близьких з хвороби на щоденні сімейні турботи та справи. Чим більше буде залучений онкопацієнт в життя родини, в його звичайне життя, тим спокійніше та ефективніше буде проходити його лікування. Важливим та корисним буде скерування уваги хворого та дотримання режиму сну, дотримання рекомендованої лікарем дієти, прогулянки, виконання рекомендацій медичного персоналу, цінною буде його участь у посильних домашніх справах, хобі тощо. Для близьких людей завжди важливо бути чесними, відверто говорити з пацієнтом про його болі, переживання, бути поруч, допомагаючи крок за кроком перемогти хворобу разом.